Our range of products include ms seamless tube, cew steel tubes, cdw pipes tubes, stkm11a cew tube, ms cdw pipes and hydraulic cylinder tube.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Surface Finish | Anodized |
| Thickness | 9 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Brand | Jindal |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material | Steel |
| Steel Grade | SS304 |
| Thickness | 30 mm |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | TATA |
| Material | CEW IS 3074 |
| Steel Grade | IS 3074 |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Steel Grade | SS304 |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material | MS |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Product Type | Hydraulic Cylinder Tube |
| Surface Finishing | Polished |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Brand | Noor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Steel Grade | SS304 |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Anodized |
| Hollow Sections | Square |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Country of Origin | Made in India |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Single Piece Length | 18 meter |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Brand | Noor Trading Company |
| Type | Cew Pipe |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Type | Welded |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Size | 3/4 inch |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Thickness | 6 mm |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material | Steel |
| Hardness | 60 HRC |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India