Our range of products include ms seamless square pipes, cew steel tubes, carbon steel pipe, round carbon steel pipe, s355j2o carbon steel seamless pipe and carbon steel a106 grade b seamless pipes.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Shape | Square |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Size | 4 inches |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Thickness | 9 mm |
| Surface Finish | Anodized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Brand | Jindal |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Steel Grade | SS316 |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Drinking Water |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Noor Trading Company |
| Type | Carbon Steel Pipe |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Size | 3 inch |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Product Type | Round Carbon Steel Pipe |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Shape | Round |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | S355J2O |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Grade | A106 Grade B |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Noor Trading Company |
| Type | Carbon Steel A106 Grade B Seamless Pipes |
| Size | 2 inch |
| Size/Diameter | 3 inches |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel Pipes API 5L GR. B X46 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Size | 10 inch |
| Length of Pipe | 3 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Product Type | Carbon Steel Pipe |
| Wall Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Color | Grey |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 35 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Steel Grade | IS 1239 |
| Country of Origin | Made in India |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India