Offering you a complete choice of products which include ms seamless pipe, cdw cold drawn welded tubes, large diameter steel pipes, cold drawn tubes, erw is 1239 black pipe and hot rolled structural steel pipes.
₹ 40 / Kilogram Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Size | 4 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Surface Finish | Anodized |
| Thickness | 5 mm |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | Jindal |
| Material | Steel |
| Steel Grade | ASTM A240 |
| Shape | Round |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Steel Grade | SS304 |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Size | 100mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Steel |
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | Jindal |
| Material | Steel |
| Steel Grade | SS316 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 35 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Steel Grade | IS 1239 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Size | 3/4 inch |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | Jindal |
| Material | Steel |
| Steel Grade | SS304 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Size | 1.25 inch |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
As a reputed name in the domain, we are providing a distinguished collection of ERW Pipes. The offered pipes are given in various specifications in order to meet requirements of the patrons. We use premium quality raw material for manufacturing these pipes in adherence with the set international standards. Offered pipes are available from us at reasonable rates.
Features:
Durability
Rust resistant
Longer life
Specifications:
Pipe tube: 4 inch
Size: 10.2 mm
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India