Manufacturer of a wide range of products which include seamless hollow section pipe, astm a106 seamless pressure pipe, a106 seamless pipe, carboon steel seamless pipe and c45 round steel pipes.
₹ 65 / Kilogram Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Squire |
| Surface Finish | Matte Finish |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Fluid Type | Water |
| Steel Grade | ASTM A106 |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 2 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Fluid Type | Chemical |
| Steel Grade | A106 |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Noor Trading Company |
| Type | Carbon Steel Seamless Pipe |
| Usage | Industrial |
| Color | Black |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | Jindal |
| Material | MS |
| Steel Grade | ASTM A240 |
| Thickness | 50 mm |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India