Manufacturer of a wide range of products which include ms seamless pipe, stainless steel square pipe, seamless square pipe, ms square hollow section, prime hollow section and mild steel hollow section.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 m |
| Size | 2 inches |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Ms Seamless Pipe |
| Material | MS |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Material Grade | 304L |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 2mm |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Technique | Hot Rolled |
| Pipe Fluid | Water |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Thickness | 20 mm |
₹ 60 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Finish Type | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Section Shape | Square |
₹ 60 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Thickness | 20mm |
| Finishing Type | Matte |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Finish Type | Polished |
| Type | Mild Steel Hollow Section |
| Unit Pipe Length | 3m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Size | 250 mm x 150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Material | Mild Steel |
| Unit Pipe Length | 3m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 10mm |
| Unit Pipe Length | 3m |
| Finishing Type | Matte Finish |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | JINDAL |
| Steel Grade | MS |
| Color | BLACK |
| Section Shape | Round |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India