Our product range includes a wide range of ms seamless pipe, carbon steel a53 a106 seamles pipe, astm a 409 stainless steel seamless pipes, 10 x sch 40 carbon steel pipes, astm steel pipe and black steel pipe.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 m |
| Size | 1 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Ms Seamless Pipe |
| Brand | Noor Trading Company |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | A53 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Grade | 321 |
| Material Grade | 304L |
| Nominal Pipe Size (NPS) | 8" |
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Outside Diameter | 200m m |
| Material Grade | 10 X SCH 40 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Steel |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Type | ASTM |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Shape | Round |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Type | Black Steel Pipe |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Steel Grade | SS316 |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material Grade | A213 |
| Usage/Application | Industrial |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Anodized |
| Shape | Round |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel Pipes API 5L GR. B X80 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | ASTM A240 |
| Product Type | Hot Finish Carbon Steel Pipe |
| Outside Diameter | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | MS |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industry |
| Length of Pipe | 6 m |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Size | 3 inch |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 15 m |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 1/2" |
| Shape | Round |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Jindal |
| Material Grade | IS.3589 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Shape | Round |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Noor |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Anodized |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 75 mm x 150 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 20mm |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Seamless |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India