Pioneers in the industry, we offer ms pipe seamless, jindal seamless pipe, cs astm a 106 gr.b seamless pipes and cold drawn seamless tube from India.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 m |
| Size | 1 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Ms Pipe Seamless |
| Material | MS |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Fluid Type | Chemical |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India