Providing you the best range of carbon steel pipes api 5l gr. b x52, astm a 106 gr.b ibr pipes, carbon steel pipes api 5l gr. b x42, m.s spiral pipe, st52 carbon steel seamless pipe and mild steel seamless pipe with effective & timely delivery.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel Pipes API 5L Gr. B X52 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel Pipes API 5L GR. B X42 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Length of Pipe | 3 m |
| Size/Diameter | 2 inch |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Technique | Cold Rolled |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 0.12 inch |
| Grade | Industrial |
| Brand | Noor |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Size | 5 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Thickness | 9 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel A106 ASTM ASME GR B Pipes |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 55 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Material | MS Pipe |
| Class | C Class |
| Pipe Section | Round |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Steel Grade | B Grade |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Carbon Steel |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Shape | Round |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Size | 4 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Surface Finish | Anodized |
| Thickness | 9 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS316 |
| Brand | Jindal |
| Shape | Round |
| Size/Diameter | 8 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 m |
| Size | 4 inches |
| Surface Treatment | Copper Coated |
| Surface Finish | Anodized |
| Thickness | 6 mm |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India