Leading Manufacturer of m/s seamless rectangular steel pipes, ss 310s seamless pipes, astm a106 gr.b cs seamless pipes and cold drawn seamless tube from Mumbai.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Size | 4 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Thickness | 10 mm |
| Rusting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304L |
| Size | 4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Type | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Length of Pipe | 12 m |
| Shape | Round |
| Fluid Type | Chemical |
| Brand | Noor Trading Company |
| Material | Carbon Steel |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India