Providing you the best range of black indian carbon steel seamles pipe, round black carbon steel seamless pipe, carbon steel a53 grr.a astm / asme pipes, carbon steel a53 gr.b astm asme pipes, is 3074 cew steel tubes and a 106 grade b seamless pipes with effective & timely delivery.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Brand | Noor Trading Company |
| Color | Black |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Noor Trading Company |
| Shape | Round |
| Size | 3 inch |
| Size/Diameter | 4 inches |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel A53 GR.B ASTM ASME Pipes |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 4 inches |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | Jindal |
| Material | Steel |
| Steel Grade | IS 3074 CEW |
| Thickness | 10mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Length of Pipe | 12 m |
| Shape | Round |
| Fluid Type | Chemical |
| Brand | Noor Trading Company |
| Color | Black and Red |
Material: Made from low carbon steel (typically <0.25% carbon), offering good weldability and ductility.
Applications: Widely used in construction, plumbing, structural, and industrial projects.
Durability: Strong and tough, but prone to rusting if not properly coated or galvanized.
Cost-effective: Affordable and easy to fabricate, making it ideal for general-purpose use.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.12 inch |
| Brand | Jindal |
| Steel Grade | SS316 |
| Product Type | Carbon Steel Pipes API 5L GR. B X60 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 2 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Fluid Type | Water |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
S.N.Hasan (Ceo)
Noor Trading Co.
Ground Floor, Shop No. 5,345, B.P.T. Plot Copper, Smith Street Kasara, Gully Dockyard, Road
Mumbai - 400010, Maharashtra, India